ROK FRANCISZKA

Wybór 13 marca 2013 roku kard. Jorge M. Bergoglio na papieża jest dla mnie najważniejszym wydarzeniem w minionym roku. Żaden z momentów w polskiej polityce nie jest wart nawet wzmianki, bo już od dawna przypomina ona bijatykę kilku zasmarkanych maluchów w piaskownicy o łopatkę czy wiaderko.
papiez krzyzTen dzień jest ważny nie tylko dla Kościoła katolickiego ale i dla świata, który zdaje się – pogrążony w moralnym relatywizmie i hedonizmie – podążać ku samounicestwieniu.
To zjawisko zostało trafnie zdiagnozowane i opisane w pierwszej encyklice Franciszka „Lumen Fidei”, napisanej na „cztery ręce” z Benedyktem XVI.
„Kto nie chce zawierzyć się Bogu, zmuszony jest słuchać głosów wielu bożków, wołających do niego – zdaj się na mnie. Człowiek gdy traci zasadnicze ukierunkowanie, które spaja jego życie, gubi się w wielorakości swoich pragnień”. Jak można lepiej opisać sytuację współczesnego, który zagubił kompas pokazujący mu drogę do celu i błądzi po bezdrożach nasłuchując, to tu to tam, „głosów wielu bożków”. Konsumpcjonizmu, materializmu, przemocy, moralnego i etycznego relatywizmu, seksu et cetera. Przerażające jest także to, że podążając drogą do nikąd, współczesny człowiek samego siebie uważa za źródło prawdy, dobra i etyki, co prowadzi nie tylko do zagubienia, ale i wielu dewiacji w życiu społecznym i osobistym. W takim świecie Franciszek dostrzega miejsce i rolę Kościoła, który choć obolały z powodu pedofilskich skandali potrzebuje – „zdolności do leczenia ran i rozgrzewania serc wiernych”.
papież dzieckoPapież widzi Kościół jako –„szpital polowy po bitwie” i stwierdza – „nie ma sensu pytać ciężko rannego czy ma wysoki poziom cukru czy cholesterolu. Trzeba leczyć jego rany. Potem możemy mówić o całej reszcie”. Na takie przesłanie Kościół i świat czekały o czym może świadczyć nie tylko osobista popularność Franciszka ale i aprobata wizji Kościoła, który proponuje.” Kościoła biednego. Kościoła dla biednych”.
Fenomenem jest także język Franciszka. Prosty i zrozumiały dla ludzi mniej wyrobionych teologicznie. Odwołujący się do źródła czyli do Ewangelii, która jest przecież Dobrą Nowiną o Zbawieniu skierowaną do każdego człowieka. Tu i teraz. Wierzących i niewierzących, ale przede wszystkim do samego Kościoła, który wg. Franciszka ma być bardziej „wspólnotą” – ecclesia – jak zhierachizowaną instytucją.
Dlatego z całym przekonaniem mogę miniony rok nazwać, Rokiem Franciszka.

2 komentarze

  1. Adela 73. To kwestia perspektywy i hierarchii wartości.I nie masz racji.Przesłanie F dociera od różnych ludzi i na wszystkie kontynenty.Nie zmieni się w rok ani dwa. A zmiany zacznijmy od siebie:)

  2. To nie jest wydarzenie roku. W skali świata zostało słabo zauważone. Muzułmanie, Pigmeje, Eskimosi żyją jak żyli i Franciszek nic im nie zmienił.

    W krajach chrześcijańskich też niewiele się zmieniło. Ludzie nadal skaczą sobie do gardeł. W Polsce dusi się Lemańskich i innych chrześcijan pełną gębą, a bohaterami za pontyfikatu Franka I staje się zwycięski w swej bucie Hoser. Arcybiskup Paetz nadal bezwstydnie przechadza się po Ostrowie Tumskim w Poznaniu, a wyimaginowany wróg gender ćmi umysły hierarchów.

    Jest bardzo źle. Franciszek dał nadzieję na zmiany, tymczasem teraz media zachwycają się jego skromnym ubiorem.

    To może ja też zdejmę bieliznę? Będzie przez to lepiej na tym świecie?

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zabezpieczenie *